آینده قهوه و زنبورها: مدلسازی جدیدی از تأثیر تغییرات آب و هوایی

قهوه زنبور و تأثیر تغییر اقلیم: بر طبق پیش بینی های انجام شده، زمین های مناسب برای تولید قهوه در آمریکای لاتین تا سال ۲۰۵۰ از ۷۳ تا ۸۸ درصد از کاهش پیدا خواهند کرد. اما تنوع گونه های زنبور عسل می تواند ناجی این روند باشد. حتی اگر تعداد زیادی از آنها در اثر تغییرات اقلیمی نابود شوند.
پیش از این دانشمندان سرتاسر دنیا شواهد محکمی مبنی بر تاثیر حشرات گرده افشان کننده به ویژه زنبور عسل در افزایش تولید محصولات قهوه و حفاظت از تنوع زیستی یافته اند.

در یک تحقیق که توسط دیوید روبیک ، دانشمند ارشد در موسسه تحقیقات استوایی اسمیتسونیان، همراه با تیم تحقیقاتی متشکل از کارشناسان اسمیتسونیان در پاناما، مرکز بین المللی کشاورزی گرمسیری در ویتنام، مرکز پژوهش کشاورزی استوایی و تحصیلات عالی در کاستاریکا؛ حفاظت ملی و دانشگاه ورمونت در ایالات متحده، CIRAD در فرانسه و CIFOR در پرو انجام شد، اثرات گرمایش زمین با در نظر گرفتن گیاهان و نیز زنبورها در بزرگترین منطقه تولید قهوه در آمریکای لاتین بررسی شد.

در روش مدل سازی سنتی توانایی تغییر و سازگاری موجودات در نظر گرفته نمی شوند. اما در این تحقیق، قهوه و زنبور ها در ۱۰ سناریوی مختلف تغییر اقلیمی مورد بررسی قرار گرفتند. علیرغم پیشبینی کاهش تعداد گونه های زنبور، طی مدلسازی تمامی سناریوها، در تمامی مناطق قابل کشت قهوه دست کم ۵ گونه زنبور باقی ماندند. و در حدود نیمی از این مناطق ۱۰ گونه زنبور عسل باقی خواهند ماند.

راه حل پیشنهادی

برای زمین هایی که پس از این برای تولید قهوه مناسب نخواهند بود، محققان تعیین استراتژی مدیریتی برای کشاورزان و تغییر در نوع محصول را پیشنهاد می کنند. در مناطقی که تنوع زنبورها کاهش می یابد، اما قهوه همچنان قابلیت کشت دارد، استراتژی های مدیریتی می تواند شامل افزایش زیستگاه های زنبورها و حفظ و نگهداری گونه های بومی زنبور شود. بسیاری از انواع قهوه در زیر سایه درختان بلند رشد بهتری دارند. به این منظور گونه هایی از درختان انتخاب شوند که مورد پسند زنبورها باشد یک استراتژی برد- برد است.

با توجه کردن به پروسه های بیولوژیک و مدیریت قهوه به منظور حداکثر رساندن میزان گرده افشانی به تاثیرات آب و هوایی هم بر گیاهان و هم بر زنبورها بستگی دارد، مانند استراتژی های تنظیم سایه، گردشی کردن محصولات کشاورزی و حفظ جنگل های طبیعی، سازگار شدن با تغییرات آب و هوایی برای تولید کنندگان قهوه می تواند امکان پذیر باشد.

قهوه زنبور و تأثیر تغییر اقلیم
منبع: sciencedaily و ecofriendlycoffee

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *