مورچه آتشین و بیماری پوستی پسوریازیس

دانشمندان آمریکایی نشان داده اند که ترکیبات مشتق شده از زهر مورچه آتشین (Fire Ant) میتواند باعث کاهش ضخامت پوست و التهاب، در موش های مبتلا به بیماری پسوریازیس(Psoriasis) شود.

پسوریازیس چیست؟

این یافته ها میتواند منجر به درمان هایی برای پسوریازیس که یک بیماری خود ایمنی است، شود. در حال حاضر اغلب از استروید های موضعی برای پسوریازیس خفیف تا متوسط استفاده می شود اما عوارض جانبی مانند کبود شدن و نازک شدن پوست را نیز در پی دارد.

سولنوپسین چیست؟

سولنوپسین (Solenopsin) یک ترکیب اصلی در سم این مورچه است. این ماده به لحاظ شیمیایی شبیه Ceramide است. سرامید ها به طور کلی در اپیدرم وپوست سازی نقش مهمی را ایفا می کنند، به همین دلیل این مواد در بسیاری از محصولات مراقبت پوست یافت می شود.

آزمایش روی موش

به گفته جک آربیسر استاد پوست دانشکده پزشکی دانشگاه Emory سرامید ها ناپایدار هستند زیرا تحت شرایط خاص آنها می توانند به S1P(اسپینگوزین-1-فسفات) که یک مولکول التهابی است تبدیل شوند. آربیسر و همکارانش دو آنالوگ سولپنوسین را طراحی کردند که به سرامید شبیه هستند، اما نمی توانند به S1P تجزیه شوند. آنها سپس این مواد را بصورت کرم پوستی یک درصد بمدت 28 روز بر روی موش آزمایشگاهی مبتلا به پسوریازیس آزمایش کردند.

موش های تحت درمان با آنالوگ سولنوپسین در مقایسه با موش های کنترل، حدود 30 درصد کاهش ضخامت پوست و حدود 50 درصد سلول های ایمنی حمله کننده کمتری نشان دادند. با انجام آزمایش روی سلول های ایمنی، این مواد منجر به کاهش تولیدسیگنال التهابی و افزایش سیگنال ضد التهابی در سلول ها شدند. آنها همچنین چگونگی تغییر الگوی فعالیت ژن را در پوست موش های آزمایش شده بررسی کردند. سولپنوسین، ژن هایی را که توسط روش های فعلی مانند استرویید ها و نور ماورای بنفش افزایش می یافتند، کاهش داده بود.

اربیسر معتقد است که سولپنوسین به بازسازی کامل عملکرد پوست کمک کند و نرم کننده ها گر چه می توانند پسوریازیس را تسکین دهند اما برای بازسازی پوست کافی نیستند. این ممکن است جبران کننده و مکانیسم مقاومت در برابر درمان ضد پسوریازیس باشد و این نشان می دهد که ترکیبات سولپنوسین می توانند در ترکیب با رویکردهای موجود مورد استفاده قرار گیرند.

آزمایش های آربیسر قبلا نشان داده است که سولپنوسین مهار کننده رشد رگ های خونی و یک عامل ضد سرطان بالقوه است. اما هنوز سمیت مشتقات سولپنوپسین بر روی کل بدن آزمایش نشده است.

مورچه آتشین و بیماری پوستی پسوریازیس
منبع : sciencedaily