مصرف چای، تغییرات اپی ژنتیکی در زنان به دنبال دارد

چای و تغییرات اپی ژنتیکی

کاملا اثبات شده است که محیط اطراف و عوامل سبک زندگی مانند انتخاب‌های ما در غذا، سیگار کشیدن یا مواجهه با مواد شیمیایی می‌توانند منجر به تغییرات اپی ژنتیکی در بدن شوند.

تغییرات اپی ژنتیک اصلاحات شیمیایی هستند که ژن های ما را خاموش یا روشن می‌کنند.

محققان دانشگاه آپسالا با همکاری تعدادی گروه تحقیقاتی اروپایی، تغییرات اپی ژنتیکی حاصل از مصرف چای و قهوه را بررسی کردند.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که هم چای و هم قهوه از طریق سرکوب پیشرفت تومور، کاهش التهاب و تاثیرگذاری بر متابولیسم استروژن نقش مهمی در تعدیل خطر ابتلا به بیماری در انسان دارند؛ مکانیسم هایی که ممکن است به واسطه تغییرات اپی ژنتیک بوجود آمده باشند.

نتایج نشان می دهد که تغییرات اپی ژنتیک در زنان مصرف‌کننده چای وجود دارد اما در مردان وجود ندارد. جالب است که بسیاری از این تغییرات اپی ژنتیکی در ژن های درگیر در سرطان و متابولیسم استروژن پیدا شدند.

یکی از محققان این بررسی گفته است که در مطالعات قبلی مصرف چای منجر به کاهش سطوح استروژن شده بود که اختلاف بالقوه ای را میان تاثیر آن بر مردان و زنان نشان می دهد علاوه بر این زنان نسبت به مردان مقادیر بیشتری چای مصرف می کنند و این مسئله تحقیق بر روی زنان را آسانتر کرد.

تحقیق این گروه هیچ گونه تغییر ژنتیکی در افراد مصرف کننده قهوه پیدا نکرد.

نتایج این مطالعه نقش عوامل مولکولی فعال در چای را که در متابولیسم استروژن و سرطان دخیل است برجسته می‌کند، که می تواند منعکس کننده آن باشد که اثرات بهداشتی مربوط به مصرف چای ممکن است به دلیل تغییرات اپی ژنتیک باشد.

چای و تغییرات اپی ژنتیکی

با این حال، این مطالعه نشان نمی دهد که آیا نوشیدن چای امری سالم است یا خیر، بلکه مطالعات بیشتری جهت فهم چگونگی تاثیر تغییرات اپی ژنتیک یافت شده بر سلامت ما مورد نیاز است. قبلاً نشان داده شده است که کاتچین های چای منجر به تغییرات اپی ژنتیک در شرایط آزمایشگاهی و در سلول‌های سرطانی کشت شده میشود٬ و استدلال می‌کنند که بعضی از اثرات سلامتی چای ممکن است تحت تاثیر اپی ژنتیک باشد.

منبع: sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *